مدير پرشين‌بلاگ: وبلاگ‌های قرآنی ادبيات نوين و خاص خود را مي‌طلبند

گروه وبلاگ: وبلاگ رسانه‌ای است نوين كه ادبيات خاص خور را مي‌طلبد و مفاهيم قرانی نيز در وبلاگ كه رسانه‌ای عمومی است بايد ادبيات ويزه، عامه فهم و ساده‌ای را به كار ببرد را تا همه بتوانند به راحتی با آموزه‌های قرآنی آشنا شوند.

پرشين بلاگ يكی از سرويس دهنده‌های فعال وبلاگ فارسی است كه با شعار«بزرگترين جامعه اينترنتی ايرانيان» در ماه‌های اخير نوآوري‌های متعددی در حيطه وبلاگ‌فارسی انجام داده است كه از جمله است فراهم كردن امكان وبلاگ‌نويسی از طريق sms.
«مهدی بوترابی»، مديرعامل گروه سايت‌های پرشين‌بلاگ در گفتگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، ضمن بيان مطلب فوق، با تاكيد بر اهميت اين رسانه در ترويج و اشاعه‌ی مفاهيم قرآنی گفت: البته وبلاگ قرآنی فقط نوشتن چند آيه نيست. وبلاگ بايد معناگرا باشد، زيرا زبان اصلی مردم، عربی نيست پس اكثر مردم نمي‌توانند مفاهيم قرآنی را به شكل مستقيم درك كنند. البته ممكن است در سطح قرآن عربی را بفهمند ولی عربی را خوب نمي‌فهمند، پس بايد يك ادبيات جديد در وبلاگ ارائه داد.

بوترابی درباره‌ی راه‌های ارتقای سطح وبلاگ‌نويسی قرآنی گفت: اين رسانه به دليل نو بودنش نياز به حمايت و تبليغ دارد. اگر در جشنواره وبلاگ‌نويسی قرآنی هم يكی از حمايت‌كنندگان سيمای قرآن نبود، صداوسيما هيچ تحركی نشان نمي‌داد در حالی كه اين رسانه به تبليغ نياز دارد. بعد از آن نيز بايد ديد دارالقرآن‌ها و كانون‌های قرآنی چقدر به اين موضوع توجه كرده‌اند. بايد به سراغ مراكزی كه كار آموزش قرآن انجام مي‌دهند برويم و وبلاگ را به عنوان ابزار انتقال مطالب به آن‌ها معرفی كنيم و از افرادی كه فرهنگ و حوزه‌های قرانی را مي‌شناسند و با وبلاگ به عنوان يك رسانه جديد آشنا هستند دعوت كرده و آن‌ها برای اين هدف راه‌كار بدهند. از طرف ديگر بايد به سراغ مجامع قرآنی رفته و از كسانی كه در بطن فعاليت‌های قرآنی قرار دارند جهت شناسايی مفاهيم قرآن، در بين وبلاگ‌ها و هدفمند‌كردن آنها استفاه كرد.

موضوع قرآن در بين اين بلاگرها جذابيت خاصی دارد. كه بايد برای اين موضوع برنامه ‌خاصی تدوين شود، بايد حجم سرمايه‌های حوزه‌ها، سازمان‌های فرهنگی و اسلامی و حتی مساجد و افرادی كه به صورت داوطلبانه در اين زمينه كار مي‌كنند را به اين سو سوق داد تا شبكه‌ای شامل انسان‌های علاقه‌مند قرآنی شكل گيرد. در اين راه ممكن ا ست مفاهيم ضد و نقيضی هم مطرح شود كه بايد با ديد باز با آن برخورد كرد، همان‌طور كه فرهنگ تمدن اسلامی به خاطر شمشيرها و جنگ‌های صدر اسلام شكل نگرفته است بلكه حاصل آزادی انديشه در دوره‌ای است كه مكتب امام صادق (ع) ايجاد شد.
وی درباره‌ی وضعيت فعاليت وبلاگ‌های تحت پوشش پرسين بلاگ، پس از جشنواره وبلاگ نويسی قرآنی گفت: وبلاگ‌نويسی با محتوای قرآنی هنوز ادامه دارد. ممكن است به صورت بخشی از يك نوشته باشد ولی در هر صورت وبلاگ‌های قرآنی زيادی در حال فعاليت هستند و هنوز اين روند پس از پايان جشنواره هم ادامه دارد و البته نمي‌توان منكر كم‌شدن فعاليت آن‌ها شد.

بوترابی كه خود از فعالان عرصه‌ی وبلاگ‌نويسی است، در مورد لزوم حضور عالمان به مفاهيم قرآن در عرصه ‌وبلاگ، افزود: كسانی كه در حقيقت معلمان قرآن هستند و با راه‌های آموزش آن آشنا هستند بايد با اين فضا و ابزارهای جديد آن در راه آموزش آشنا شده و از آن بهره‌ ببرند. بايد ديد قاريان قرآن و معلمان قرآن و كسانی كه در حوزه قرآن شناخته شده‌اند آيا برای وبلاگ نوشتن وقت مي‌گذارند و حتی وقتی را برای تشخيص صحت مطالب ديگران و نظردهی به آن‌ها اختصاص مي‌دهند؟ در مدرسه‌ها، حوزه‌های علميه، سازمان تبليغات و كانون‌های تابستانی هزينه‌های بسياری برای آموزش صرف مي‌شود و در اين ميان آشنايی اين افراد با وبلاگ كار سختی نيست و مي‌توان تمام كسانی را كه با و اينترنت كار مي‌كنند تشويق كرد كه وبلاگ هم بنويسند.

وی در پايان افزود: فراهم كردن امكان آشنايی كودكان و نوجوانان در محيط وبلاگ با مفاهيم قرآنی و آشنايی آنان با داستان‌ها، قصه‌ها و ارزش‌های قرآنی از برنامه‌های آتی پرشين‌بلاگ است.

/ 0 نظر / 3 بازدید