قانونمندي نبايد در ماهيت وبلاگ‌نويسي تغييري ايجاد كند

به اعتقاد يكي از موسسان پرشين بلاگ بحث قانونمند و ضابطه‌مند كردن فضاي مجازي امري بديهي و پذيرفته شده است.

رضا هاشمي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي بحث قانونمند و ضابطه‌مند كردن فضاي مجازي و وبلاگ‌ها تاكيد كرد: اين بحث ضروري است و نكته‌ي مهم اين است كه اعمال اين ضوابط تا چه حدي بر روي آزادي‌هاي اينترنت تاثيرگذار است.

وي با بيان اين كه درباره‌ي اين مبحث چند موضوع مطرح است، گفت: يك سري از قوانين توسط اكثر كشورها پذيرفته شده و در واقع جزو قوانين اينترنت محسوب مي‌شود، مثل قوانيني كه در بحث تجارت الكترونيكي مطرح است يا قوانين نانوشته‌ اخلاقي كه هر كس آنها را رعايت مي‌كند و بحث ديگر قوانين بين‌المللي است كه به تصويب كشورها مي‌رسد، مثل قانون حمايت حقوق كودكان كه اكثر كشورها نسبت به اين قوانين پاي‌بند هستند.

هاشمي در ادامه به بحث جرائم اينترنتي اشاره كرد و گفت: اين موضوع از دو جنبه حائز اهميت است از يك طرف بحث‌هاي بين‌المللي مطرح است كه قواعد مرتبط با آن پاسخگو است و يك سري نيز قواعدي است كه هر كشور در اين رابطه وضع مي‌كند و البته موضوع مهم اين است كه ضابطه‌مند شدن فضاي اينترنت از كاربرد و بهره‌وري از اينترنت كم نكند و سمت و سويي براي استفاده‌ي بهتر از اينترنت ايجاد كند.

وي با تاكيد بر اين كه قانونمند شدن وبلاگ ها مثل هر رسانه‌ي ديگري كاملا ضروري به نظر مي‌رسد گفت: موضوع مهم اين است كه اين قانون تا چه حدي آزادي وبلاگ‌ها را كاهش مي‌دهد و باعث مي‌شود ماهيت وبلاگ تغيير كند.

وي افزود: اگر قانوني كه وضع مي‌شود باعث شود تا ساختار وبلاگ نويسي تغيير كند اين موضوع مي‌تواند براي سرويس دهندگان مشكل آفرين باشد به ‌گونه‌يي كه ماهيت وبلاگ و وبلاگ نويسي فارسي را در اينترنت زير سوال ببرد.

به اعتقاد عضو هيات مديره‌ي پرشين بلاگ، نمي‌توان بسياري از قواعد رسانه‌ها را به دنياي وبلاگ‌ها ارتباط داد و از آنها استفاده كرد، اما درعين حال مي‌توان آن قوانين را به نوعي اصلاح و تغيير داد كه هم وبلاگ به نوعي ضابطه‌مند شده و هم ماهيت وبلاگ‌نويسي مشكلي براي استفاده كنندگان ايجاد نكند و به نوعي درماهيت وبلاگ نويسي تغييري ايجاد نشود.

/ 1 نظر / 3 بازدید
نغمه درد

سلام ..... ممنون که پیشم اومدی ..... ممنون از یادگاریه زیبات و خیلی خیلی ببخش که انقدر دیر اومدم پیشت ...... نتونستم .... نشد ..... نذاشتن ...... بازم شرمنده ..... خیلی جالب بود ...... موفق و شاد و سلامت باشی ..... مراقب خودت باش ...... آپم .... خوشحال میشم سر بزنی ..... راستی شما هم آپ کردی خبرم کن ..... سعی میکنم زودتر بیام اینجا ....... حورا .......